Turizm Haftası, Darıca’da kutlandı

21.04.2017 Cuma - 15:36

15-22 Nisan Turizm haftası kapsamında 3’üncüsü düzenlenen gezide İl Kültür Turizm Müdürlüğü Darıca’ya çıkarma yaptı. İlk olarak sahili gezen heyet daha sonrasında Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi’ni ziyaret etti

Kocaeli Valiliği İl Kültür Turizm Müdürlüğü, 15-22 Nisan Turizm haftası nedeniyle 3’üncü ilçe olarak bu yıl Darıca’yı gezdi. Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak’ın ev sahipliğinde gerçekleşen turda heyet ilk önce kahvaltı yapıp ardından sahili gezdi. Gerçekleşen programa İl Kültür Turizm Müdürü Adnan Zanburkan, İl Kültür Turizm Müdür Yardımcısı Ayhan Zeren, Şube Müdürü Hülya Özer, Darıca Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Hüseyin Candemir, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Çetin Gürol ve çok sayıda personel katılım gösterdi.

DARICA CENNET OLACAK

Programda açılış konuşmasını yapan İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zanburkan, “Darıca’da hayat var. Darıca’nın tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Orhan Bey döneminde yapılan savaştan sonra Osmanlıların eline geçmiş ve o günden bu yana Türk yurdu olarak kalmıştır. Darıca doğal güzellikleriyle son zamanlarda başkanımızın yapmış olduğu sahil düzenlemelerinden, eski kültür miraslarının restorasyonlarına kadar Darıca artık turizm için cazibe merkezi haline gelmiştir. Bugün dizi ve film çekimleri için Darıca’ya geliyorlar. Bazı yapımcılar Darıca’da film çekmek için bizden izin alıyorlar. Denizi ve havasıyla, insanların gelip egzoz gürültüsünden, beton kirliliğinden kurtulmak isteyenler için bulunmaz bir cennet. Darıca aynı zamanda İstanbul’a yakın bir mesafede bulunuyor. İnsanlar yarım saatlik yolda gelip akciğerlerini temiz hava ile doldurabilirler. Darıca’nın turizm cenneti olacağına yürekten inanıyoruz. Otel sayıları artmakta, yatırımcılar buraya gelmeye başladı. Çalışmalarından dolayı başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.

HUZURLU BİR ŞEHİR

İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zanburkan’ın ardından konuşan Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, “Hepinizi Darıca’da ağırlamaktan mutluluk duyuyorum. Darıca, İstanbul’a çok yakın bir bölge. Burası çok hızlı bir göç alan şehir olmasının yanında çok huzurlu bir şehirdir. 140 civarında emniyet mensuplar ile Darıca’nın güvenliği sağlanıyor. 2004’tan bu güne Darıca ciddi anlamda gelişti. Bu tek başına yapılacak bir iş değil, çalışma arkadaşlarıma bu konuda teşekkür ederim. Kocaeli dendiğinde, büyük sanayinin olduğu, kirliliğin olduğu gibi bir algı vardır ama aslında tabiat güzelliğiyle, deniziyle kısacası her yönüyle Kocaeli muhteşem bir yerdir. Bu güzellikleri öne çıkartmak için bizim de katkı sunmamız lazım. Kocaeli sadece sanayi bölgesi olmaktan çıktı. Turizm anlamında da tabiat güzelliklerinin, tarihi yapılarının ortaya çıkması ile çalışmalar yaptık ve yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

HAYVANAT BAHÇESİ GEZİLDİ

Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, kahvaltı yapılmasının ardından içinde yerel basının da bulunduğu 20 kişilik heyete sahili gezdirerek yeni projelerinden bahsetti. Yapılansahil turunun sonrasında heyet,Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı’nı gezdi.Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı Genel Müdürü Yücel Yılmaz ve Eğitim ve Pazarlama Müdürü Gökmen Aydın’ın rehberlik yaptığı gezide toplam 287 tür hayvan tanıtıldı.Yapılan gezinin ardından İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zanburkan, Genel Müdür Yücel Yılmaz’a ilgilerinden dolayı teşekkür ederek plaket takdim etti.

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.