Turizmin katili kesinlikle “İzmit”

31.07.2017 Pazartesi - 13:29

Başlık sizi yanıltsın.

Çünkü, ben buna yürekten inanan çok sayıda insandan biriyim sadece.

Uzun bir aradan sonra siz Sosyal Kocaeli okurlarına; İzmit’in nasıl turizm katili olduğunu belli başlı bilgilerim ışında anlatmak istedim.

O halde başlayalım,

İzmit, antik adıyla; Nicomedia, M.Ö 712 yılında ki ismi ise Astakos.

Şuan nefes alıp verdiğimiz bölgemizin Astakos isminin nerden gelişi çok fantastik. Bir efsaneye göre, İzmit Körfezi sahillerine Amazon Kraliçesi güzel Olbya gelir. Sarayını İzmit Körfezi’nin parlak denizi dibine kurmuş olan deniz tanrısı Poseidon, kraliçeyi gördükten sonra ona aşık olur. Bu aşkın meyvesi olarak da, Astakus isminde bir çocuk dünyaya gelir. Çocuk bugünkü İzmit Körfezi’nin kıyısında, Başiskele’de Astakos adıyla bilinen yerleşimi kurarak ona kendi ismini verir.

Gel gelelim o günden bugüne.

Bu, çeşitli kaynaklarda yer alan bilgilerden sadece bir tanesi. İzmit, Doğu Roma İmparatorluğuna, o dönemin en korkulan, en yüce ve gelişmiş toplumuna uzun yıllar boyunca başkentlik yapmış bir şehir.

Tarihi öyle yabana atılamayacak kadar değerli bir şehir İzmit. Kentin o dönemde Bağçeşme merkezli olarak kurulduğu araştırmacılar tarafından gün yüzüne zaten çıkarılmış durumda. Benim de edindiğim bilgilerde, şuan Belsa Plaza AVN’nin bulunduğu alanda antik kentin limanı yer alıyormuş. Nicomedia’nın neredeyse tüm deniz ticareti buradan yönetiliyormuş. Biz ise her zaman en iyi yaptığımız işi yaparak, limanı betona gömmüş, üzerine birde belediye binasını dikmişiz.

Hayret edilesi durumların bu daha ilki.

Geçtiğimiz aylarda yine Antik Roma dönemine ait mezalar İSU’nun yaptığı kazı çalışması sırasında şans eseri gü yüzüne çıktı. O bölgede ki bir okulda görev yapan bilinçli öğretmenin ihbarı üzerine bölgeye gönderilen yetkililer, keşfedilen birçok mezarın Roma dönemine ait olduğunu onayladı. Türkiye gündemine oturan olay sonrası, İSU çalışmalarına hiçbirşey olamamış gibi kaldığı yerden devam ederek, yine en iyi bildiğimiz olayı gerçekleştirdi.

Beton!

Uzmanlar, bölgenin kazılması halinde binlerce yıldır gün yüzüne çıkmamış birçok yeni kaynağa erişebileceklerini defalarca yakardı, gerekli mercilere baş vuru yaptı.

Ama nafile…

Girişimlerin sonuçsuz kalması üzerine bir tarih daha toprak altına gömülü kaldı.

Şimdi,

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ı en çok seven gazetecilerden biriyimdir sanırım. Bunu çevremdekiler bilir.

Başkanın tarih koridoru projesine sonuna kadar destek verenlerin de yine en başında gelirim.

Nevzat başkan, şehre gerçekten çok değer katmış belediye başkanı.

En büyük amacı ise İzmit’i turizm şehri yapmak. Bu konuda araştırırsanız birçok demecini görebilirsiniz.

Gazetemiz aracılığı ile sevgili Nevzat başkana seslenmek istiyorum.

İzmit’i gerçekten bi turizm şehri yapmak istiyorsanız, lütfen yukarıda bahsettiğim değerlere sahip çıkın!

Gün yüzüne çıkarıldığı taktirde İzmir’de bulunan Efes Antik Kentinden bile daha büyük olacağı söylenen Nicomedia’yı ne pahasına olursa olsun dünyaya gösterelim.

İşte İzmit o zaman gerçek bir turizm şehri mertebesine erişecektir. Körfez’in mazot kokulu denizine turist gelmeyeceğine göre, tarih turizmini şehre kazandırmak gerekecektir. İşte bu adımı ilk atacak isim Nevzat Doğan’dır.

Belki Belsa’nın altında ki limanı gün yüzüne çıkartamayız bu saatten sonra. Belki Bağçeşme’de evlerin bahçelerinde yer alan şehrin surlarını elden geçiremeyiz.

Bugünden itibaren şans eseri bile olsa gün yüzüne çıkan en ufak bir taşı bile ziyan etmeye İzmit olarak hakkımız yok. Dünyadaki tüm ülkeler nasıl titizlikle tarihe sahip çıkıyor ve koruyorsa, bizim de aynısını yapmamız gerekli. Seküler dünyada kendimize yer edinmek istiyorsak bu bulunduğun coğrafyadaki tarihe sahip çıkmakla başlar.

İzmit’i turizm katili yaptırmayalım, ileri de bununla anılmayalım.

Kentimizin duyarlı insanlarına gerçekten güveniyorum.

Saygılarımla….

 

Etiketler:
Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.